Hliník

Hliník

Zdroje: Vakcíny, Antiperspiranty a deodoranty, Cigaretový kouř, Některé léky, Pesticidy

Příznaky: Neurodegenerativní onemocnění, poruchy autistického spektra, vývojové problémy a problémy s chováním, rakovina prsu

Hliník může vážně poškodit zdraví. Zjistěte, kde všude na vás číhá

Tento lehký kov se za poslední desetiletí nepatrně a nenápadně vplížil snad do všech oblastí našeho života. Používá se nejen při výrobě aut a přístrojů pro domácnost, ale nacházíme jej i v alobalu, plechovkách a dokonce je přítomen i v lécích, deodorandech, krémech a zubních pastách.

Stále více se však hromadí informace, které označují tento "zázračný materiál" ze zdravotního hlediska za nanejvýš pochybný.

Trochu z historie když byl hliník nad zlato. Doslova

Hliník, fascinující lehký kov, se nachází ve vrchní horninové vrstvě naší planety v obsahu kolem 8%. Žádný jiný kov nedosahuje této hodnoty, takže je nejpočetněji zastoupen v zemské kůře.

Ve své čisté formě se hliník vyskytuje v přírodě velmi zřídka. Mnohem častěji jej nacházíme ve sloučeninách s jinými prvky.

Čistý hliník se tedy musí nejprve získat. Teprve v roce 1880 byl pro tento účel vyvinut speciální postup pro hromadnou produkci. Do té doby patřil stříbrobílý hliník mezi vzácné kovy a jeho cena byla vyšší než cena zlata.

V roce 1855 na Světové výstavě v Paříži byly hliníkové bloky představovány jako obrovská senzace. Cena hliníku drasticky klesla s novými metodami pro jeho získávání. Od té doby se stal neodmyslitelným v našem životě.

Kde všude se hliník nachází a jak na nás ovlivňuje

Tento stříbrný lehký kov je přítomen nejen v autech a letadlech, v kuchyňských nádobích, alobalu a plechovkách, ale také v jogurtových víčkách a jiných dalších obalech. Také například v cigaretách, v prášku do pečiva, v pitné vodě, v lécích a vakcínách a také v četných kosmetických výrobcích jako jsou deodoranty, zubní pasta, krémy na opalování.

Důvodem je zejména to, že hliník je libovolně formovatelný, nepropouští světlo, má neutrální chuť a nerezaví. Váží jen třetiny váhy železa (při srovnatelné pevnosti) a skvěle vede teplo a proud.

Přestože průmysl básní o výhodách tohoto zázračného kovu, množí se i názory, že masová spotřeba hliníku může mít pro lidi, zvířata a přírodu závažné následky.

Už jen samotné získávání hliníku je značně problematické. Při tomto procesu vznikají haldy vysoce jedovatého červeného bahna, obsahujícího v hojném zastoupení arsen a rtuť, čímž představuje smrtelné ohrožení pro zvířata, rostliny a povodí.

Paralelně ke škodlivému procesu získávání hliníku vzrůstá v "hliníkové éře" i počet různých onemocnění. Toto platí nejen pro alergie, osteoporózu, autoimunní onemocnění, revma či dokonce rakovinu prsu, ale také pro Alzheimerovu chorobu, roztroušenou sklerózu, epilepsii a další onemocnění nervového systému. Hliník má totiž silnou tendenci skladovat se v našem mozku.

Dalším faktem je, že hliník je velmi reaktivní. Většinou je navázán na jiné prvky jako chloridy (soli). Téměř všechny na trhu nabízené deodoranty obsahují hliníkové soli – nejčastěji chlorid hlinitý. Ten zužuje potní žlázy a tak zabraňuje pocení.

Hliníkové soli jsou relativně stabilní, ale když dojde ke snížení pH-faktoru, může se z nich hliník uvolnit. Už chlorid hlinitý sám o sobě není tak nevinný – jedná se o nervový jed.

Běžná jídla obsahující velké množství hliníku, kde byste to ani nečekali

Pozoruhodná množství hliníku byla naměřena i např. v rajčatové omáčce v dózách s haringami, v plechovkovém pivu nebo plechovkové limonádě.

Totéž platí i například pro ovocný čaj v hliníkové láhvi, určené k přepravě nápojů během cestování. Hliníkové směsi najdeme ve větších množstvích i v tabletách a prášcích proti pálení žáhy – v tzv. antacidách (lékem proti žaludeční kyselině) .

Studie z USA potvrzují, že u dětí, jejichž matky braly během těhotenství tyto léky, je dvojnásobná pravděpodobnost pozdějšího výskytu alergie na potraviny.

Také každé očkování obsahující hliník ( aluminiumhydroxide, resp. hydroxid hliníku – nachází se v mnoha vakcínách) může vyvolat alergii – podle toho, co je právě náhodně v oběhu v organismu. Mohou to být určité potraviny, ale také pyl a pod.

Proč je dnes tolik alergií na leccos možné?

To zda nakonec alergie vypukne, záleží přirozeně na několika individuálních faktorech, jako například na tom, jak si náš organismus dokáže poradit s takovým toxinem jako je hliník.

Nejpoužívanější pomocnou látkou ve vakcínách určených pro lidi je Alum .

Tento tzv. –"očkovací posilovač" (Adjuvans) je obsažen v četných očkovacích látkách, jako např. ve vakcínách proti difterii-pertussis (černý kašel), rakovině děložního čípku nebo hepatitidě B (žloutence B).

Množství hliníku, které se očkováním dostává do orgánů a do mozku, je sice malé, ale u vakcíny Alum se jedná o substanci, která má "vysoký nervově-toxický potenciál.

Za zamyšlení stojí i to, že hliník se ukládá v orgánech a tedy i v mozku a vědci dokázali, že je ještě po roce po očkování v něm přítomen. Hliník se z našeho organismu jen tak lehce "nevypaří."

Co ohledně hliníku odhalily vědecké studie

Mnohé studie poukazují na to, že mozky pacientů s Alzheimerovou chorobou vykazují značně vyšší koncentraci hliníku, než mozky zdravých lidí. Hliník dokáže vyvolat škodící buněčný oxidativní stres a různé záněty.

Za tzv. "předpoškození" u Alzheimerovy choroby je zodpovědná zejména rtuť – kov, kterým jsme víceméně zatížení už všichni.

Vědci z Univerzity v Calgary (Kanada) a také v Basileji (Švýcarsko) potvrzují, že rtuť dokáže již v nejmenších množstvích způsobit takové škody na nervovém systému, které jsou typické právě pro Alzheimerovu chorobu.

Hliník je dokonce diskutován ve spojitosti s rakovinou. Vědkyně Philippa D. Darbre z Velké Británie spolu s kolegy poukazuje na to, že ženy, které trpí rakovinou prsu, mají v prsní tekutině značně vyšší hodnoty hliníku, než ty, které rakovinu nemají.

Další znepokojující výsledek studie experta na hliník Chris Exleyho:

"Hliník má schopnost měnit nádory na prsu tak, že se snáze vytvářejí metastázy. Toto je o to vážnější, když vezmeme v úvahu, že za 90% úmrtí na rakovinu jsou zodpovědné právě metastázy."

I když příslušné orgány podotýkají, že navzdory množícím se zprávám, nebyla vědecky podložená spojitost mezi Alzheimerovou chorobou a zvýšeným příjmem hliníku přes potraviny a pitnou vodu, u léčiv nebo kosmetiky je skepse určitě na místě.

Když si to vezmeme obráceně – také neexistuje žádná studie, která by mohla potvrdit, že dlouhodobý příjem hliníku (méně než 1 miligram na kilo hmotnosti za týden – stanoveno EU-experty) je ze zdravotního hlediska zcela neškodný. A tak produkuje evropský chemický průmysl kolem 100 000 látek, ze kterých formuje konzumní zboží jako jsou například gumové medvídci, izolační materiály, barvy nebo noční krémy.

I když je to pro mnohé neuvěřitelné, tyto již po desetiletí produkované chemikálie pro každý den nebyly ještě nikdy nebo ne dostatečně testovány na svou bezpečnost.

Existuje však dost informací na to, aby se deodoranty a jiné produkty, které obsahují hliník a jeho sloučeniny zakázaly nebo minimálně, jako u cigaret, vybavily patřičným upozorněním. Ale protože příslušné orgány stále čekají a v tomto směru nečiní žádné kroky, je jen na nás, každém jedinci, osobně rozhodnout o tom, které následky si pro sebe vezmeme nebo která rizika jsme ochotni podstoupit.

Jen pro radu: Začněte jednat co nejdříve, abyste předešli takovým chorobám jako je Alzheimer.

Jak dostat hliník z těla ven

V zásadě lze říci, že každé detoxikaci musí předcházet zdravá na vitální látky bohatá strava. Organismus doplnit aminokyselinami, vitamíny, minerálními látkami a stopovými prvky.

Cenné služby prokáží rostlinné aminokyselinové preparáty, syrové zeleninové šťávy nebo zelené "smoothies" (spolu pomixované ovoce, zelená zelenina a bylinky) a sušené ovoce s oříšky.

Co se týká konkrétní detoxikace, k dispozici jsou přírodní substance jako spirulina, chlorela, koriandr, glutation, propolis a také vlákniny.

Jak se vyhnout každodennímu kontaktu s hliníkem

1. Vyhýbejte se hliníkovému, ale i teflonovému nádobí, používejte raději nádobí ze speciální oceli, nebo bezocelové kamenné nádobí.

2. Používejte pouze přírodní potraviny – hliník se nachází jako barvivo, stabilizátor a kypřicí prostředek především v hotových polotovarech, sladkostech, kojenecké výživě, sýru a stolní soli. Éčka jako E173, E520, E521, E523, E554, E555, E556 a E558 prozrazují hliník a jeho sloučeniny.

3. Vyhýbejte se malým balením, jako například kávové kapsle.

4. Zapomeňte na alobal, misky na grilování, plechovky pro nápoje, konzervy a upřednostňujte raději alternativy z papíru, oceli a skla.

5. Přestupte z tub na sklenice, například hořčice, křen, rajčatový protlak a podobně. Hlavně u kyselého a slaného obsahu se z tuby uvolňuje hliník.

6. Kyselé potraviny jako jablka, rajčata, jahody nebalte do alobalu.

7. Hliník a různé jeho sloučeniny najdeme také v kosmetice – ke snižování pocení se, dezinfekci nebo jako emulgátor. Buď se zcela zřekněte deodorandů, nebo dávejte pozor, aby neobsahovaly aluminiumchlorid (chlorid hlinitý) .

Deodoranty bez hliníku můžete zakoupit na eshopu Just ( Švýcarská kosmetika z bylin)

8. Také při zubních pastách a opalovacích krémech vždy čtěte složení a vyberte si takové, které neobsahují aluminiumchlorid nebo aluminiumflourid .

9. Zřekněte se léků, které obsahují hliník (zejména antacida) a informujte se u lékaře nebo v lékárně na alternativy.

10. Při stavbě nebo rekonstrukci domu upřednostňujte dřevo před hliníkem (například při výběru oken).