Kadmium

Kadmium

Zdroje: Cigarety, Vzduchem přenášené průmyslové nečistoty, Káva a instantní káva, Fungicidy, Fosfátová hnojiva

Příznaky: Křeče v břiše, příznaky podobné chřipce, křehké kosti, poškození ledvin

Deset až 30 let trvá lidskému organizmu, než se zbaví alespoň poloviny toxického kadmia, které se do něj dostane. A děti kolem šesti let jsou podle Státního zdravotního ústavu vystaveny až dvojnásobné dávce kadmia, než je evropská norma. A zbavit se ho tedy mohou nejdřív v dospělosti.

Pokud by se mělo tělo s kadmiem vypořádat samo, vyloučit ho močí potrvá desítky let. Otravu kadmiem přitom laik nemá možnost sám poznat dřív, než začne mít vážné zdravotní problémy - s ledvinami nebo játry.

"Laicky se to dá poznat velmi těžko, opravdu velmi těžko. Kadmium je taková látka, která začne zjevně škodit až v určité koncentraci. Když se kadmium z těla dostává po té dlouhé době, tak potom se ty příznaky zmírní nebo mohou i zmizet.

Rychlejší pomoc lékaři zajistit dokážou, speciální léčba zabere týden až měsíc - může mít ale vedlejší účinky, jako například ztrátu vápníku.

Související obsah

"My jsme uložili Státnímu zdravotnímu ústavu, aby zjistil, které potraviny u dětí mohou obsahovat nejvíce kadmia," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Testy na těžké kovy se při běžných preventivních prohlídkách neprovádí. Kromě odběru vzorku tkáně přímo z ledviny mohou ale případné zvýšené množství kadmia v těla odhalit lékaři i méně bolestivě - z krve nebo z moči.

Tyto potraviny obsahují škodlivé kadmium! Nedáváte je dětem?

Podle výzkumu Státního zdravotního ústavu konzumuje až polovina českých dětí ve věku 4-6 let příliš mnoho kadmia. Jakým potravinám se vyhnout, abyste své děti ochránili před rakovinou, neplodností, nebo třeba řídnutím kostí?

Kadmium lze nalézt téměř ve všech potravinách. Dostává se do nich zejména z půdy, kontaminované minerálními hnojivy a průmyslovou produkcí. To také souvisí s jeho zvýšenou koncentrací v půdě a vzduchu na Ostravsku, nebo v okolí Příbrami.

Šíření kadmia půdou, ze které se vstřebává do potravin, způsobuje zvýšenou koncentraci v bramboru a obilninách, která jen roste jejich dalším zpracováním. Proto je dobré kontrolovat příjem pečiva a mouky. Statisticky nejvýznamnějšími zdroji jsou však brambůrky, kakao, špenát a rýže. To alespoň tvrdí výzkum českého Státního zdravotního ústavu.

Výzkum Fakulty biotechnologie a potravinářství v Nitře přidává mezi rizikové potraviny rovněž těstoviny a koření. Nejvyšší průměrný podíl kadmia v jejich výzkumu nesly olejniny (například olivy, slunečnice, nebo mák), nejvyšší naměřený podíl pak vědci zjistili v čaji.

Zdroj: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/314402-tyto-potraviny-obsahuji-skodlive-kadmium-nedavate-je-detem?campaignsrc=tn_clipboard

Šokující výsledky testů: Na písku čeká na české děti rakovina

Zdroj: TN.cz

Občanské sdružení Arnika provedlo testy devíti dětských hřišť v šesti pražských částech. Z těch vyplynulo, že na většině dětských hřišť byly výrazně překročeny limity, pokud jde o výskyt karcinogenního kadmia. Ostatní těžké kovy byly naštěstí naměřeny v hodnotách výrazně nižších, než jsou limity stanovené ministerstvem zdravotnictví.

Arnika společně s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze (VŠCHT) testovala devět dětských hřišť po celé Praze. Zaměřila se na písek z pískoviště i plochy hřiště. Písek proto, že s ním děti často přicházejí do styku a zároveň, že se v něm mohou hromadit škodlivé látky. To se také při laboratorních zkouškách částečně potvrdilo.

U osmi hřišť z devíti testovaných totiž Arnika zjistila nadlimitní výskyt kadmia, těžkého kovu, který je karcinogenní a negativně ovlivňují funkci ledvin a metabolických reakcí. Podle ministerstva zdravotnictví je bezpečný výskyt do hodnoty 0,5 miligramu na kilogram. U většiny vzorků ovšem Arnika zjistila výrazné překročení limitu, buďto 0,64 mg/kg nebo dokonce 0,96 mg/kg, tedy skoro dvojnásobek oproti limitu!

Arnika testovala dětská hřiště Hadovka na Praze 6 (u Evropské ulice), které také jako jediné v jednom ze dvou vzorků nepřekročilo limitní hodnotu kadmia, hřiště v ulici Teplická na Praze 9, Viniční park ve Vysočanech, hřiště v Jateční ulici v Holešovicích, hřiště u Hlavního nádraží ve Vrchlického sadech, v Malešicích v ulici V úžlabině, hřiště v Lotyšské ulici na Praze 6, v Kremnické ulici na Spořilově a v Cerhenické ulici u malešické spalovny.

INSPEKCE HŘIŠŤ: Reportéři otestují dětská hřiště v Česku!

Zvýšený výskyt kadmia má podle Arniky hned několik důvodů. "Mezi pravděpodobné faktory stojícími za vyšší koncentrací kadmia lze zařadit automobilovou dopravu a s ní spojenou prašnost v Praze. Dále také nelze opomenout různé (nejen) průmyslové zdroje spojené se spalováním fosilních paliv," uvedl odborník Arniky na chemické látky Ing. Milan Havel.

"Bohužel není množství kadmia jen vyšší, než jak stanoví limity, ale Praha v tomto ohledu vychází hůře i z porovnání s obdobnými studiemi v zahraničí. Studie z Madridu, Hongkongu či Kazachstánu většinou prokázaly nižší hodnoty než v Praze," varuje Karolína Brabcová, vedoucí projektu S čím si v Praze hrajeme, který Arnika provedla za finanční podpory Hlavního města Prahy a Ministerstva životního prostředí.

Naštěstí testy také ukázaly, že další nebezpečné těžké kovy, tedy olovo, zinek, rtuť, měď a chrom, se na pískovištích pražských dětských hřišť nachází v koncentracích výrazně pod limitem. Dobře v tomto případě dopadla Praha i ve srovnání s dalšími světovými metropolemi.