Vitamín D / D3

Vitamín D/D3

  • Hraje klíčovou roli v imunitním systému modulačního systému vrozených a adaptivních imunitních odpovědí T a B buněk
  • Podobně jako zinek, vitamín D a jeho jaderný receptor (VDR) regulují integritu střevní bariéry a řídí adaptivní imunitu ve střevě
  • Pomozte snížit riziko rozvoje srdečních chorob, chřipky, deprese a horních cest dýchacích
  • Pomáhá vašemu tělu absorbovat životně důležité živiny

Co je to vitamin D?

Vitamín D, často nazývaný sluneční vitamín, patří do skupiny vitamínů rozpustných v tucích. Naše tělo si ho produkuje samo pod vlivem slunečního světla. Jako živina má vitamin D pro tělo mnoho důležitých funkcí. Je zmapováno na 200 různých reakcí kde se vit. D podílí. Každá buňka našeho těla má receptor pro vit. D

Proč Vitamín D potřebujeme a čím nám prospívá?

Vitamín D hraje ve Vašem těle důležitou roli. Umožňuje tělu vstřebávat vápník z jídla, které jíte. Tímto způsobem tělo získá stavební materiál, který potřebuje k vybudování a udržení silné kostry. Vápník neboli kalcium je nejhojněji se vyskytujícím minerálem v lidském těle. Nedostatek vitamínu D může vést ke svalové slabosti a je vědecky prokázáno, že existuje souvislost mezi užíváním vitamínu D a udržováním správné funkce svalů. Vitamín D navíc podporuje imunitní systém, díky kterému zůstanete zdraví po celý rok!

Jak můžu vitamín D získat?

Získat dostatek vitaminu D lze pravidelným pobytem na slunci, konzumací mastných mořských ryb nebo užíváním doplňků stravy. Výzkum ukazuje, že pouze asi 20% potřeby vitaminu D pochází z potravy - je tudíž obtížné získat dostatečné množství vitaminu D pouze stravou. Proto se doplněk stravy stává řešením pro mnoho lidí. Vitamin D3/D2 Biokomplex + B5 je doplněk stravy, který vám zajistí adekvátní hladinu vitamínu D po celý rok.

Proč máme vitaminu D málo?

Existuje mnoho důvodů pro nedostatek vitaminu D v těle, ale jedním z nejdůležitějších je skutečnost, že trávíme málo času na slunci, hodně v práci nebo doma. Došlo k velké změně životního stylu za posledních 100 let. Kromě toho jsou tu také dlouhé zimní měsíce bez slunce, a to nemůžeme nijak ovlivnit. Dalším výrazným vlivem je strava. My středoevropští suchozemci konzumujeme málo potravin, které obsahují tento důležitý vitamin. Vyskytuje se hlavně v rybách a mořských plodech. Nemáme ani hranice s mořem jako mnoho jiných států, a tudíž nemáme národní kuchyni postavenou na konzumaci darů moře. To naše vepřo - knedlo - zelo a pivo žádný vitamin D neobsahuje. A když 80% produkce vitamínu D v těle pochází z vystavení se slunci, nemělo by být překvapením, že ho máme tak málo.

Kdybychom chodili do solária tak bychom přece mohli vitamin D získat i v zimě?

To je hluboký omyl. V soláriu jsou totiž trubice, které vyzařují především záření typu UV-A. To způsobuje sice zhnědnutí kůže, ale nezpůsobí aktivaci vitaminu D. Ty trubice musí být takto konstruovány z bezpečnostních důvodů. V Austrálii, kde mají největší výskyt kožních melanomů na světě dokonce musíte podepsat něco jako reverz či informovaný souhlas, než Vás pustí do solária. Na aktivaci vitaminu D je potřeba krátkovlnnější záření typu UV-B. Ze slunce se dostává na zem tento typ záření také omezeně, a to pouze v době intenzivního slunečního svitu tj. cca od 10:00 dopoledne do přibližně 15:00 odpoledne. V dřívějších či pozdějších hodinách procházejí sluneční paprsky k Zemi pod takovým úhlem, že záření UV-B zcela pohltí atmosféra. Bohužel UV-B je záření, které je zodpovědné za vznik karcinomů kůže (melanomy atp....), pokud se pravidelně a dlouhodobě vystavujeme jeho vysoké expozici. Takže tady to chce nalézt citlivou rovnováhu.

Co způsobuje nedostatek vitaminu D?

Nedostatek vitaminu D se projevuje změknutím kostí v důsledku ztrát a nedostatečného vstřebávání vápníku a fosforu. U dětí se toto projeví jako křivice, u dospělých pak jako osteomalacie (to jsou deformované obratle, popřípadě dlouhé kosti), u seniorů je masivní výskyt osteoporózy. Dalším indikátorem je zvýšená kazivost zubů. Deficit vitaminu D byl opakovaně nalezen prakticky u všech sledovaných osob, které utrpěly infarkt myokardu. Nízká hladina této látky byla prokázána i u dalších kardiovaskulárních chorob, jako je angina pectoris, srdeční selhání a mozková příhoda. Lidé trpící cukrovkou 1. typu mají v těle sníženou hladinu vitaminu D. Vitamin D je bohužel pohlcován tukovými buňkami, které jej odvádějí mimo krevní oběh. Tuk jej pak naváže na sebe a neuvolní jej ani v případě potřeby. Bylo zjištěno, že na každých deset kilo nadváhy je potřeba navýšit denní příjem vitaminu D o cca dalších 17 %. Dlouhodobý nedostatek vitaminu D je jeden z faktorů, který stojí za vznikem a progresí onkologických onemocnění.

Přímý vliv na nedostatek vitaminu D má hlavně kvalita stravy, pobyt na slunci a pohyb. Úloha vitaminu D pro náš organismus je však komplexnější. Pozitivně má ovlivňovat celkovou imunitu, chránit srdce, snižovat riziko nádorových onemocnění atp.

Podle studie Státního zdravotního ústavu má nedostatek vitaminu D 9 z 10 Čechů.